Dakar, centrum senegalského života
Hlavné a súčasne najväčšie mesto Senegalu je príjemným cieľom na návštevu a každá z jeho štvrtí disponuje vlastným špecifickým čarom. Trhy a väčšie ulice sú miestami plnými života, kde pohyb a ruch trvá od rána až do neskorých večerných hodín. Dakar leží na pobreží Atlantického oceánu na malom polostrove, čo znamená, že tu panujú príjemnejšie teploty než vo vnútrozemí a súčasne okrem pamiatok tak lákajú aj miestne pláže a ostrovy.
Koloniálne dedičstvo ostrova Gorée
Približne tri kilometre od Dakaru leží ostrov Gorée, dostupný loďkou asi za 20 minút. Na ostrov sa oplatí naň zavítať pre jeho veľký historický význam a odporúčam k nemu vyraziť skôr v ranných hodinách, vyhnete sa tak príliš preplneným lodiam. V minulosti sa tu striedal dominantný vplyv Portugalčanov, Holanďanov, Angličanov a Francúzov a z týchto čias sa na ostrove dochovala zaujímavá koloniálna architektúra. Mnohé z týchto víl pritom nepotrebovali rekonštrukciu a sú tak takmer na vlas rovnaké ako boli v časoch svojej stavby niekoľko storočí dozadu.
Gorée sa však vďaka svojej strategickej geografickej pozícii viac preslávil ako dôležitý bod obchodu s otrokmi a mnohí Afričania prešli cez jeho prístav na ich ceste do Ameriky. Medzi 15. a 19. storočím bol vôbec najväčším centrom obchodu s otrokmi v Afrike a stal sa tak jedným zo symbolov neľudského zaobchádzania. Dnes zároveň slúži ako memento a udalosti, ku ktorým tu došlo pripomínajú domy otrokov, opevnenia a residencia francúzskeho guvernéra Relais de l´Espadon. Pripomínaniu ostrova Gorée napomohol aj jeho zápis do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO v roku 1978.
Pamiatky Dakaru
Koloniálnu podobu si okrem ostrova Gorée zachovalo aj historické centrum Dakaru, rozprestierajúce sa v štvrti Plateau. Najvýraznejšie stavby nájdete okolo Námestia nezávislosti, kde sa nachádza aj prezidentský palác, strážený nepretržite členmi prezidentskej stráže. Islamskú architektúru v Dakare reprezentuje sieť drobných uličiek v štvorcovej forme Medina a Veľká mešita Hassana II. Neďaleko od mešity žije čínska komunita a rozrastá sa takým tempom, že čoskoro bude mať zrejme aj Dakar svoj vlastný “Chinatown”.
Zaujímavou pamätihodnosťou senegalského hlavného mesta je Socha afrického znovuzrodenia, postavená v roku 2010, pri príležitosti osláv 50.výročia nezávislosti Senegalu od Francúzska. Vedzte však, že socha bola postavená za finančnej pomoci vlády Severnej Kórei a pripomína tradičné stalinovské sochy. Preto a tiež pre vysoké náklady ktoré stála vyvolala viaceré kontroverzie a nie všetci Senegalčania ju tak vnímajú v dobrom. S výškou 49 metrov je Socha afrického znovuzrodenia najvyššou sochou v Afrike a stojí v štvrti Ouakam na vysokom kopci. Z jej podstavca získate na Dakar pekný výhľad, hoci ešte lepší sa vám naň naskytne, keď sa vyveziete výťahom až na samotný vrchol sochy.
Dakarské trhy
Rovnako ako v iných prevažne moslimských krajinách, aj v Senegale sa obchoduje hlavne na trhoch a tých je v Dakare skutočne požehnane. Najväčším z nich je Sandaga, ideálne miesto na kúpu jedinečného remeselného alebo textilného suveníru. Na ryby a iné plody mora sa zameriava Soumbedioune, na kvetiny zase Kermel. Pri Kermele natrafíte aj na bary, v ktorých zvyknú posedávať turista aj európski prisťahovalci a popri pive sledujú futbalové zápasy. Vo svojej ponuke produktov sú najpestrejšie trhy HLM a Tilène, zatiaľčo najkrajšie šperkárske práce sa predávajú na mieste v centre Dakaru prezývanom „Maurský dvor“.
Pobrežné lákadlá
Nakoľko Dakar sa nachádza pri mori, nájdete v ňom viaceré pláže, niektoré sú však súkromné a iné nie sú na kúpanie úplne vhodné alebo dostatočne bezpečné. Osobne najviac odporúčame pláž na ostrove Gorée a potom Plage des enfants, Terrou bayle sogui, Anse Bernard, Kussum, Cour de cassation a Ouakam.
Lokalita Pointe des Almadies je veľmi obľúbená medzi surfistami, predovšetkým od novembra do mája. Kuriozitou je, že je vôbec najzápadnejším pevninským bodom celého afrického kontinentu.
Fotografie: © BigStockPhoto.com