Senegal v číslach a faktoch

Mapa Senegalu

Niekdajšia francúzska kolónia v Západnej Afrike patrí k súčasnosti k politicky najstabilnejším a najdemokratickejším krajinám kontinentu a celosvetovo sa preslávila ako súčasť trasy Rallye Paríž – Dakar. Nielen preto si však Senegal zaslúži vašu pozornosť, ponúka totiž toho oveľa viac. A aby ste ho najprv mohli lepšie spoznať, predkladáme vám náš pohľad na Senegal v údajoch a číslach.

Senegalské teritórium

Krajinu, ktorej je zasvätená celá táto stránka nájdete v západnej Afrike na pobreží Atlantického oceánu. Mauritánia ju ohraničuje zo severu, Mali z východu a Guinea spoločne s Guineou-Bissau z juhu. Severnú časť Senegalu od tej južnej ešte čiastočne oddeľuje aj maličká Gambia a celé územie štátu sa rozkladá na rozlohe 196 722 km2. Senegal je rovinatou oblasťou, na ktorej pohoria takmer nenájdete a aj najvyšší senegalský vrch meria len 581 metrov nad morom. Nie je nijako pomenovaný a nachádza sa v regióne Kedougou blízko hraníc s Guineou. Zhruba polovicu územia zaberá orná pôda, ktorej postupne ustupujú lesy. Mesiace od decembra do apríla znamenajú pre Senegal suchý a teplý vzduch miešaný s vetrom, zatiaľčo od mája do novembra je tunajšia klíma vlhkejšia a prináša občasné zrážky.

Senegalská populácia

V súčasnosti žije podľa oficiálnych štatistík v Senegale približne 13 975 834 obyvateľov. Podobne ako v iných afrických krajinách, aj tu sú príslušníkmi veľkého množstva etnických skupín a kmeňov. Najpočetnejšími sú Wolof a Pular, o niečo menej je členov kmeňov Serer, Jola a Mandinka. Okrem nich žijú v Senegale aj prisťahovalci z Európy, predovšetkým z Francúzska a tiež z Číny a Libanonu.

Spolu s ostatnými západoafrickými krajinami bol aj Senegal po dlhé roky francúzskou kolóniou a hoci ňou už nie je, stále sú tu viditeľné stopy francúzskeho vplyvu, vrátane ich jazyka, ktorý je úradným jazykom Senegalskej republiky. Popri francúzštine ale pôvodní obyvatelia používajú tiež svoje vlastné jazyky, hlavne wolof, pular, jola a mandinka.

Veľká väčšina Senegalčanov patrí k vyznávačom islamu, predovšetkým k jeho sunnitskej vetve. Oveľa menej sa ich hlási ku kresťanstvu a v niektorých odľahlejších oblastiach sa dodnes zachovali domorodé náboženstvá.

Centrom diania je v Senegale hlavné mesto Dakar, ktoré obýva približne tri a pol milióna ľudí. Väčšími mestami sú taktiež Pikine, Thiès, Saint-Louis a Kaolack.

Senegalská republika

Ako už tento podnadpis napovedá, štátnym zriadením Senegalu je republika a súčasným prezidentom je Macky Sall. Zákonodárnu moc reprezentuje jednokomorový parlament, nazývaný Národné zhromaždenie a tvorený 150 poslancami. Senegalské teritórium je rozčlenené na 14 regiónov, ktorými sú tieto: Dakar, Diourbel, Fatick, Kaffrine, Kaolack, Kedougou, Kolda, Louga, Matam, Saint-Louis, Sedhiou, Tambacounda, Thiès a Ziguinchor.

Spolu so svojimi západoafrickými kolegami zdieľa Senegal vzájomnú menu, ktorou je západoafrický frank označovaný v skratke ako CFA, vydávaný Centrálnou bankou v Dakare. Okrem Senegalu je CFA platnou menou aj v Mali, Guinea-Bissau, Nigeri, Benine, Burkine Faso, Togu a Pobreží Slonoviny.

Štátnym sviatkom je 4. apríl, Deň nezávislosti. Tento dátum sa vzťahuje k roku 1960, kedy Senegal prestal byť francúzskou kolóniou a získal nezávislosť, hoci spočiatku vytvoril spoločný štát so susedným Mali. Táto federácia však nemala dlhé trvanie. Senegalskú vlajku tvoria tri vodorovné pruhy vo farbách zelenej, žltej a červenej farby, pričom centrum žltého pruhu zdobí ešte aj päťcípa zelená hviezda.

Slováci potrebujú pre cestovanie do Senegalu okrem platného pasu aj vízum, ktoré je možné vybaviť napríklad prostredníctvom veľvyslanectva v Berlíne. Príslušnou slovenskou ambasádou pre Senegal je Veľvyslanectvo SR v hlavnom meste Nigérie, Abuja. Za účelom obchodných informácií a podnikateľských vzťahov je možné kontaktovať honorárneho konzula pôsobiaceho v Dakare a taktiež Konzulát vedený honorárnym konzulom v Žiline.

Fotografie: © DollarPhotoClub.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *