Podmanivosť senegalskej hudby
Hudba je v Senegale súčasťou každodenného života a počuť ju tak možno kdekoľvek a kedykoľvek. Typická hudba každej etnickej skupiny je mierne odlišná a hráva sa na rôznych nástrojoch, hoci základom sú všade bubny. Mnohí senegalskí hudobníci sú veľmi populárni aj v ostatných afrických krajinách a speváci ako Youssou N´Dour a Baaba Maal preslávili hudobné tradície svojej vlasti po celom svete.
Tradičná podoba hudby v Senegale
Neoddeliteľnou súčasťou senegalskej hudby je v mnohých prípadoch aj tanec a typickým príkladom takéhoto spojenia je hlavný hudobný druh Sabar a tiež Nguel a Wango. Hudbu Sabaru tvoria rovnomenné bubny sabar, ktoré sú najbežnejším hudobným nástrojom v Senegale. Hráva sa predovšetkým pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby, narodenia a podobne.
Popri sabare sa v Senegale využívajú aj bubny tama, tabala a yembe. Tama je malý podlhovastý bubon, ktorý sa drží pod pazuchou a výšku jeho tónu je možné odlišnými pohybmi regulovať. Tabala je naproti tomu súborom troch až piatich bubnov, na ktorých hrajú viacerí muzikanti. Yembe je zase bubon v tvare pohára a býva považovaný za naznámejší hudobný nástroj západnej Afriky. Okrem bubnov hrajú Senegalčania aj na harfu Kora, strunový nástroj xalam pripomínajúci gitaru a senegalskú obdobu xylofónu, balafon.
K veľmi starým a stále populárnym štýlom tradičnej senegalskej hudby patrí yela, pochádzajúca ešte z čias predtým než sa Senagal dostal do područia zahraničných mocností. Yelu využívali panovníci, aby jej prostredníctvom zvolali občanov, pričom tóny hudobných nástrojov v yele dopĺňa ženský spev a zvuky pripomínajúce niektoré pestovateľské činnosti. Fanúšikom yely sa pri svojej návšteve Dakaru stal aj jamajský hudobník Jimmy Cliff a hovorí sa, že senegalská yela tak výrazne ovplyvnila vývoj reggea v karibskom regióne.
Moderné verzie senegalskej hudby
Obľúbeným žánrom modernej senegalskej hudby je mbalax, ktorý v sebe spája zvuky sabarov a rytmy podobné tým kubánskym. K jeho hlavným interpretom patria Ismaël Lô, Jimi Mbaye, Etoile de Dakar a Alioune Kassé and the Kassé Stars. Speváčky ako Kine Lam a Coumba Gawlo spievajú v štýle mbalax dokonca aj modlitebné piesne.
V posledných desaťročiach si v Senegale získal veľkú obľubu aj hip-hop a rap. Spočiatku sa inšpirovali zahraničnými interpretmi a spev bol po francúzsky, neskôr sa však tieto štýly vydali vlastným, viac senegalským smerom. Na začiatku tohto posunu stál Kool Kock 6 of Pee Frois, spievajúci v jazyku wolof. V súčasnosti sa odhaduje, že v Senegale sa rapu venuje viac než 3000 skupín, ktoré prostredníctvom hudby a spevu vyjadrujú svoj postoj k súčasnému politickému a sociálnemu dianiu v Senegale. V zahraničí sa preslávili hlavne umelci Positive Black Soul, Daara J a Didier Awadi.
Senegalské hudobné hviezdy
Najvýraznejšou osobnosťou senegalskej hudobnej scény, ktorá sa zviditeľnila aj v zahraničí, je nepochybne Youssou N´Dour, ktorý býva často označovaný za otca afrického popu. Stál pri zrode hudby mbalax aj viacerých populárnych hudobných skupín. Pri svojich piesňach spolupracoval so spevákmi Peterom Gabrielom, Wyclefom Jeanom či speváčkou Nenneh Cherry, s ktorou stvoril hit „Seven Seconds„. Pre svoje iniciatívy v oblasti ochrany práv detí a vzájomnej medzietnickej tolerancii bol Youssou N´Dour tiež menovaný za Veľvyslanca dobrej vôle UNICEF. V neposlednom rade zastával aj viaceré posty v senegalskej vláde a tvorí dokumentárne filmy.
Dobré meno si získal aj spevák Baaba Maal, tvoriaci vo veľkom aj akustickú hudbu a spievajúci v domorodom jazyku pulaar.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Podobné články
- Senegalské povery a tradície Nebudeme príliš preháňať ako napíšeme, že Senegalčania patria k najpoverčivejším ľuďom na svete, potvrdzujú to viaceré zdroje. Ešte pred vycestovaním do tejto fascinujúcej krajiny
- Kúzlo senegalských tancov Nielen v Senegale je hudba neodbytne spätá s tancom. Tunajší ľudia jeho prostredníctvom vyjadrujú svoju radosť zo života a oslavujú veľké udalosti v živote svojej komunity a jej